Głóg w ogrodzie

Category: Kwiaty 29 0

Głóg jest rośliną, która wiosną obsypana jest białymi bądź różowymi kwiatami, a jesienią i zimą czerwonymi owocami, z których możemy robić przetwory.

W normalnych warunkach głóg można spotkać na skraju lasy, zwłaszcza w nasłonecznionym miejscu. Występuje jako krzew bądź niewielkie drzewo. Białe kwiaty, zebrane w grona mają piękny zapach. Głóg można zastosować jako żywopłot, do posadzenia na trawniku, czy obsadzenia alejki. Z kwiatów tej rośliny można zrobić leczniczy napar, a z owoców nalewkę i dżem. Roślinę tę sadzi się wiosną bądź jesienią.

Głóg jest łatwy w uprawie, jest to roślina długowieczna.

  • Gleba – powinna być żyzna i bogata w próchnicę, ale na piaskach także można go posadzić. Roślina ta ma głęboki system korzeniowy, wilgoć czerpie z głębszych warstw gleby. Nie powinna być sadzona na miejscach podmokłych i mocno zakwaszonych.
  • Światło – najlepiej by głóg znalazł się w miejscu, gdzie dociera sporo światła, wtedy obficiej kwitnie i owocuje, a jego owoce wybarwiają się na czerwono i są smaczne.
  • Przesadzanie – roślina powinna być posadzona w miejscu, z którego nie będziemy jej już przesadzać, ponieważ ten zabieg nie jest wskazany.
głóg uprawa
źródło: pixabay.com
  • Podlewanie – młode rośliny powinny być podlewane w okresie suszy, natomiast starsze okazy mogą wytrzymać długo bez podlewania.
  • Odporność na mrozy – głóg jest rośliną odporną na przemarzanie, nie musimy okrywać go na zimę.
  • Zanieczyszczenie gleby i powietrza – zasolenie gleby i zanieczyszczenia nie mają dużego wpływu na jego uprawę, dlatego można sadzić go w miejskich ogrodach i przy ruchliwych ulicach.

Szkółki oferują dwie odmiany głogów: jednoszyjkowy, dwuszyjkowy, można też się jednak spotkać z gatunkami i odmianami amerykańskimi.

Related Articles

Dodaj Komentarz