Jak zabezpieczyć krzewy róż przed zimą?

Category: Kwiaty 100 0

Róża to najbardziej pożądany i uwielbiany kwiat przez większość z nas, dlatego jest najczęściej uprawianym krzewem w wielu naszych ogrodach. Jest tak, gdyż ich popularność na pewno wynika z ich wszechstronności. Otóż niezliczona ilość kolorów, różnorodność pokroju, siła wzrostu i zastosowanie, to czynniki wpływające na ich bardzo duże znaczenie w ogrodnictwie. Dlatego absolutnie nikogo nie zdziwi fakt, że skoro mamy już krzewy róż w swoim ogrodzie to chcemy je, jak najlepiej zabezpieczyć przed zimą. Z tego też względu napiszę w tym artykule, czy róże rzeczywiście trzeba zabezpieczyć przed zimą? Kiedy i jak okryć róże na zimę?

krzew róży
Źródło: pixabay.com
Oczywiście, że większość krzewów róż wymaga ochrony przed mrozem i trzeba je prawidłowo zabezpieczyć przed zimą. Tak więc najlepiej krzewy róż okryć dopiero przy pierwszych przymrozkach. Zazwyczaj termin ten przypada na przełomie października i listopada. Absolutnie z okrywaniem róż nie powinniśmy się spieszyć, ponieważ zbyt wcześnie okryte mogą się „zaparzyć” pod zimowym „ubrankiem”. No dobrze, ale jak zabezpieczyć/czym róże na zimę? Aby zabezpieczyć róże na zimę istnieją trzy metody. Są to m.in.: kopczykowanie, ściółkowanie i okrywanie krzewów róż białą agrowłókniną.
KOPCZYKOWANIE
Kopczykowanie jest to najważniejszy sposób zabezpieczenia róż na zimę. Szczególnie obowiązkowe jest to w przypadku róż wielokwiatowych i rabatowych. Zwykle takie kopczyki usypuje się pomiędzy końcem października, a początkiem listopada. Powinny one mieć około 20 cm wysokości. Taki kopczyk może zostać usypany z ziemi ogrodowej bądź kompostu. Jego zadaniem jest okrycie nasady róży, razem z miejscem okulizacji i ochrona jej bryły korzennej.
ŚCIÓŁKOWANIE
Kiedy już kopczyk zostanie usypany, to dodatkowo możemy zabezpieczyć różę na zimę gałązkami świerku, słomą itd. Otóż takie okrycie róż na zimę będzie chronić nasze krzewy róż przed wiatrem, a także zatrzyma śnieg. Obsypywanie ściółką, czyli tak zwane ściółkowanie, w postaci kompostu liściowego albo kory ogrodowej jest polecane zwłaszcza przy niskich różach okrywowych, których gęsta plątanina pędów znacznie utrudnia usypywanie kopczyków przy podstawie pędu. Z tego też względu takie róże okrywowe powinno się okryć kilkucentymetrową warstwą ściółki.
Źródło: pixabay.com
OKRYWANIE BIAŁĄ AGROWŁÓKNINĄ
Ostatnią trzecią już metodą zabezpieczenia róż przed zimą jest okrywanie krzewów róż białą agrowłókniną. Jest ona szeroko dostępna już od połowy września w sklepach ogrodniczych. Niewątpliwie jej zaletami jest ochrona przed silnym wiatrem i mrozem, jak również ograniczenie utraty wody przez różę. Taką agrowłókniną możemy owijać korony róż, jak i całe krzewy. Świetnie nadaje się też do okrywania na zimę róż piennych, czyli tak zwanych „drzewek różanych”.
Na zakończenie tego artykułu dodam tylko, że absolutnie nie wolno przycinać róż na jesień. Jest tak, gdyż rany po przeciętych pędach mogą nie zdążyć się zagoić przed zimą. Z tego też względu taki zabieg wykonajmy na wiosnę.

Related Articles

Dodaj Komentarz